Thermosolar Hive

Návrat k přírodnímu medu - medu bez chemie

Pomáháme včelařům s tím, co je trápí

Fight with
Varroa mites

Low production of
honey

Using of
chemicals

Death of
bee colonies

Slow spring
development of bees

And we bring them several advantages

Velmi efektivní hubení roztoče Varroa destructor bez chemie

Honey production increased on average by 40 %

Honey without chemicals, increased consumption of winter supplies

Potlačení
výskytu parazitů rodu Nosema

Bees thermal control increased

Satisfied beekeepers

I have never seen such healthy bees before and I must acknowledge that I had not expected the hive to be so great. There is not a single mite in the droppings, the hive continuously heals my bees by increasing the temperature during the day.
Michaela Hoďánková, Czech republic
The hive is very good quality! The carpenter work is excelent and the wood which he used is 1A quality. I like how the hive is build you can see that you did think and develop for a long time to come out with a good system. I am very optimistic and hope that i do not need anymore any "chemical gifts" to treat the Varroa. I will update you in some weeks when I get the experience how the varoa treatment works.
Siegbert Breitner, Germany
Over the winter my bee colony in the TS box grew and put in honey, while other beekeeps in my area were actively feeding their hives. My colony in a standard wood box did not fly as early in the morning, nor as late in the afternoon during colder weather, as did the bees in the TS hive. I’m sure this is due to both the insulation and the passive solar gain in the TS hive.
Patrick Cooley, USA, San Diego
I am very satisfied with the Thermosolar Hive. It was a higher investment but the quality of the boxes is great. Even the beekeepers I know find the system great to treat their colonies against Varroosa without the use of chemicals. Although I am a small beekeeper and I only make honey for my own use, I know that the honey and the bees are chemical free.
Hans Heydorn, Germany
Dr. Roman Linhart (the inventor of TSH) was one of my best former students who I was teaching on the Faculty of  Science at Palacky University in Olomouc. Immediately after graduation and going to practice, he became a member of my research team, where he dealt mainly with issues of beekeeping. On the basis of many experiments, Dr. Roman Linhart constructed the Thermosolar Hive (TSH), which reliably eliminates mites, using only the solar energy. It was tested on Palacky University and also by many beekeepers. It has been proved that solar thermotherapy is a complete  alternative to a chemical treatment, but also for thermotherapy based on an electricity. Solar  heating is less labourious and complicated. It is also completely safe for the colony. Thermosolar Hive seems to be a very promising device for eliminating mites without a  chemical treatment.
Prof. RNDr. Vítězslav Bičík, CSc., Palacký University, CZ

More advantages of Thermosolar Hive

Strong and healthy bees means more honey

Beekeeping without chemicals and with unique patented hive and therapeutic device.

Buy on online shop

Strong and healthy bees means more honey

Beekeeping without chemicals and with unique patented hive and therapeutic device.

Buy on online shop

How it works

Termosolární strop
Termosolární nástavky

Krátkodobá intezivní termoterapie se provádí v podletí. Ideální čas pro léčbu je od konce července do poloviny srpna. Úl musí být umístěn na osluněném místě s česnem otočeným na jiho-jihovýchod. K léčbě je vhodný slunečný den s malým množstvím oblačnosti (cca do 30 %). Léčbu vždy zahajujeme ráno. Pokud léčbu zahájíte odpoledne, není možné dosáhnout léčebných teplot rovnoměrně v celém plodišti, protože horní část nástavku se rychle přehřeje. Veškerý zavíčkovaný plod musí být v horním nástavku pod termosolárním stropem. Před léčbou je nutné uzavřít očka, zúžit česno a případně odstranit mateří mřížku. Čidla teploměrů musí být správně umístěna v plodovém rámku.

Po sejmutí úlové střechy dojde k oslunění termosolárního stropu. Ohřev je pozvolný,zhruba 0,1 °C za minutu. V plodu jsou vsunuta čidla digitálních teploměrů a jakmile teplota nad plodem vystoupá na 47 °C, včelař ukončí aktivní ohřev horní části plodiště nasazením střechy úlu. Ve spodní části plodiště je teplota nižší a teploty se tedy začnou vyrovnávat. Zprůměrují se na 42-43 °C a takto vydrží nejméně 120 minut. To postačuje k zahubení roztočů Varroa destructor ukrytých v plodu. Léčebný interval 120 minut je nutno počítat od chvíle, kdy je v celém nástavku dosaženo minimálně 40 °C.

Mladušky zůstávají po celou dobu léčby na plodu a pečují o něj, nehrozí tedy jeho vyschnutí a plod vydrží termoterapii doporučeným i teplotami bez poškození. Poškození díla při léčbě také nehrozí v případě, že v léčeném nástavku není panenské dílo. Zároveň doporučujeme horizontální drátkování rámků. Kvalitní, čistý vosk bez příměsí taje až při 60 °C. Dospělé včely a matka nejsou ohřevu vůbec vystaveny, protože léčba probíhá s otevřeným česnem. Matka se stáhne do dna úlu, ve kterém se teplota během léčby nezvýší. Dospělé včely mohou odletět, nebo se také stáhnout do dna úlu.

Pro stoprocentní účinek je nutné léčbu po 7 až 14 dnech opakovat. Tím zasáhnete i roztoče, kteří první léčbu přežili ve foretické fázi. Léčbu je možné stejným postupem aplikovat i na jaře, před nasazením medníků. Tím zbavíte včelstvo roztočů, kteří mohli přezimovat na včelách.

Haven't found your answer? FAQ

Available for download

Awards & Certifications

Help your bees

Get them a Thermosolar Hive.
Buy on online shop

Get in touch with us

Subscribe to our newsletter or ask us a question.